AYAK BAKIMI

Ayak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gün boyu ayakta durduğumuz zamanlar oluyor. Yürüyoruz, koşuyoruz, dans ediyoruz, zıplıyoruz. Peki ayaklarınıza gereken önemi veriyor musunuz?

Ayak bakımını aksattığınız takdirde topuk dikeni, düz tabanlık, nasır, mantar, ayak, bilek ve bacak ağrıları gibi rahatsızlıklara yakalanabilirsiniz. Oysa günlük ve haftalık gerekli bakımı sağladığınızda hem rahat ve dinç hem de kendinizi güvende hissedeceksiniz. O zaman lafı uzatmadan sadede gelelim!

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

1-) Yıka

Günlük bakımın olmazsa olmazı ayaklarınızı  her akşam eve geldiğinizde ya da yatmadan önce yıkamanız. Ayaklarınızı sabunlu ılık suyla yıkayın. Ardından dayanabiliyorsanız soğuk su tutun. Soğuk su zorunlu değil ama yorgunluğunuzu alacak ve varisi önleyecektir.

2-) Kurula

Ayak yıkamak kadar önemli olan bir adım da ayaklarınızı kurutmanız. Kulağa çok basit gelse de özellikle kış aylarında ihmal edilmesi ayak mantarına yol açabiliyor. Yazın her ne kadar kendiliğinden kurumaya bıraksak da kışın bu adıma önem vermek gerekir. Ayaklarınızı havluyla kurulayın ancak parmak aralarının kuruduğuna emin olun. Ayaklarınız kurumadan çorap ya da ayakkabı giymeyin. Ayakkabı tercihinizi de ayaklarınızı terletmeyecek özellikte olmasına dikkat edin.

3-) Nemlendir

Ayaklarımız genel olarak çabuk kuruyan yerlerimizden. Parmak aralarına fazla gelmeyecek şekilde cildinize uygun nemlendirici kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra bu işlemi yapabilirsiniz.

4-) Törpüle

Her gün olmasa da haftada 1-2 kere ayaklarınızı törpülemeniz ölü derilerden arınmanızı sağlayacaktır.  Bunun için topuk taşı olarak bildiğimiz ponza taşını kullanabilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika ile 30 dakika arasında yapacağınız bu uygulama,  ayaklarınızdaki nasırı temizlemek için yeterlidir. Törpüleme işleminden sonra vazelin sürüp pamuk çoraplarınızı da giyerseniz ertesi güne yumuşacık ayaklarla uyanmanız için elbette yeterli!İhtiyaç duydukça bu işlemi yapabilirsiniz.

5-) Pedikür

Bu işlem de haftada 1 yapabileceğiniz kolay bir adım. Kuaförde maliyetli olan pedikür işlemini siz de araştırarak öğrenebilir ve kendiniz yapabilirsiniz.  Ayaklarına pedikür kaparken tırnak kenarındaki etleri sakın kesme. Ayak törpüsü veya kalın kıllı bir tırnak fırçasıyla etleri geriye doğru ittir. Böylece tırnakların genişleyecek, tırnağını saran etler daha az belirgin olacak. Eğer tırnak etlerini keserek pedikür yaparsan, bunlar daha hızlı uzarlar. Dolayısıyla pedikür ihtiyacın artar.

Yine törpüleme ve pedikür işlemlerinden sonra da nemlendirmeyi unutmayın. Törpülemede bahsettiğimiz gibi vazelin sürüp pamuk çorap giymek ayaklarınızı ertesi güne hazırlamak için yeterli olacaktır.

Bu yazıya puan vermek ister misin?
[Toplam 0 Ortalama 0]
To Top
FARMASİ PARFÜM TESTER FIRSATINI KAÇIRMAYIN!HEMEN TIKLAYIN!
+

 

 

 

 

Farmasi'ye kayıt ol urunleri en uygun fiyattan satın al

 

Farmasilikadin.com Kayıt

Üye Ol

Giriş Yap