Güneş bakımı

Güneşten Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Güneş… Birçok faydası var, saymakla bitmez. Ancak güneşin cazibesine aldanmayıp kendimizi korumamız gerekir. Ozon tabakasının incelmesiyle zararlı ışınlar dünyamıza daha çok geliyor ve cildimize zarar veriyor. Cildimiz her ne kadar kendini korumak için bronzlaşma yoluyla kalkan oluştursa da bu yeterli olmuyor. Herkes güneşten aynı derecede etkilenmez. Cilt tonunuz, deri tipiniz, coğrafi konumunuz gibi pek çok etken vardır. Yeterli koruma sağlanmadığında ise genel olarak; kızarıklık, cilt kanseri, erken yaşlanma, damarlanma, kalın deri tabakası gibi rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Gelin şimdi güneşin zararlı etkilerinden kendimizi nasıl koruyabiliriz, hep birlikte öğrenelim.

Güneşe Karşı En Etkili Koruma: GÜNEŞ KORUYUCULARI

Güneş kremlerinin kullanım talimatları genel olarak aynıdır. Kısaca anlatacak olursak;

Güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülür.
Deriye eşit miktarda yedirilerek yayılır.
Suya dayanıklılığına göre terleme ve suya girme ile yenilenmelidir.
Bulutlu hava, gölge ve saçak altında korunmaya devam edilmelidir.
Günlük yaşamda da yüz ve ellere uygulanmalıdır.

Güneşin dik açıyla geldiği 11.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmayın.
Şapka ve gözlük takıp,uygun kıyafetler giyin.
Gölgede ya da şemsiye altında durmaya özen gösterin. Ancak yansıyan ışınların dahi cilde zarar verebildiğini unutmayın.

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle cilt tipinize göre seçim yapmanız gerekir. Coğrafi konumunuz da cilt tipinizi genellemede yardımcı olabilmektedir. Çoğunlukla kuzey kısımlarda yaşayan kişiler açık tenli olup güneşe daha duyarlıdır. Bu yüzden yüksek koruma sağlamalıdır. Güneye gidildikçe ten rengi koyulaşabilir ve esmer kişilerin güneşe duyarlılığı daha azdır. Çok çok açık tenler aşırı koruma, çok açık tenler yüksek koruma, kumral-buğday tenler orta koruma, koyu tenler daha düşük faktörlü güneş koruması tercih etmelidir.

Günlük kremlerde olduğu gibi güneş kremi seçerken de yüz ve vücut için farklı ürünler tercih edilmeli. Yüz için güneş kremi seçerken cilt tipi farklılıkları da göz önünde bulundurulmalı. Örneğin, hassas, kuru veya açık renk cilt tipine sahip olanlar daha yoğun nem verme özelliğine sahip olan krem formunda ürünler kullanmalı. Yağlı ve normal cilt tipine sahip olanlar daha hafif formüllü jel formunda ürünleri kullanabilir. Sivilceli ve akneye yatkın cilt tipine sahip olanlar ise yine jel formunda ürünleri kullanabilir, ama buna ek olarak daha yüksek koruma tercih etmeliler.

Kremde İçerik Ne Olmalı?

UVA, UVB koruma. Her ikisinin de hedefi, etkisi farklıdır. UVB ışınları bronzlaşmayı sağlar ama fazla maruz kalındığı zaman cildin epidermis dediğimiz en üst tabakasına zarar verir. Kızarıklık, ödem, iritasyon, acı, yanma hissi ve güneş çarpmalarına sebep olur. Cildin bağışıklığına zarar verir. Cilt lekelerinin ve kanserinin oluşmasında etkilidir.
UVA ışınları ise UVB’den farklı olarak yaz-kış; bütün yıl boyunca etkilidir. Dalga boyu UVB’ye göre daha uzun olduğundan pencereden ya da araba camlarından da geçer. Yine dalga boyu uzun olduğundan cildin bir alt katmanı olan dermis tabakasına kadar iner. Foto-yaşlanmaya, cilt lekelerine, cildin bağışıklık sistemine ve DNA’sına zarar verir. Cilt kanseri oluşumunda etkilidir. Dolayısıyla her iki ışına karşı koruma sağlayan bir ürün seçmek çok önemlidir.

Unutmayın! Güneş koruyucu kullanmak bronzlaşmayı ve D vitamini almayı önlemez.

Güneşten korunmak için size önerebileceğimiz bir ürün var! FARMASİ DR.C.TUNA SUN SCIENCE YÜZ KREMİ 50+ SPF

GÜNES KREMI

Bronzlaşmak içinse;

Ürünleri % 40 ‘a varan indirimlerle Farmasi resmi web sitesi üzerinden almak için hemen kaydolun!

Bu yazıya puan vermek ister misin?
[Toplam 0 Ortalama 0]
To Top

 

 

 

 

Farmasi'ye kayıt ol urunleri en uygun fiyattan satın al

 

Farmasilikadin.com Kayıt

Üye Ol

Giriş Yap