SAÇ BAKIMI

Kepeğe Karşı Doğal Çözümler

Mevsim değişiklikleri, saçınıza uygun şampuan ve krem kullanmama, saçları sık yıkama gibi basit nedenlerden dolayı saçlarımız kepekten yana çıkmaza girebiliyor. Onlarca  ürün denediniz ve hâlâ kepeği yok edemediyseniz, sizlere güzel haberimiz var. Evde hazırlayacağınız bitkisel, doğal karışımlarla kepekten kurtulabilirsiniz. Nasıl mı? Birlikte öğrenelim.

1-) Aloe Veranın Mucizesi

Bunu ben de denedim ve çok kısa sürede sonuç aldım. O yüzden sizlere denediğim yöntemlerden bahsederek başlamak istedim. Aloe verayı bir yaprak ya da dal diyelim, alıyoruz ve uzunlamasına keserek ortadan ikiye ayırıyoruz. Kaşık yardımıyla sıvı kısmını sıyırıp kaseye alıyoruz. Kullandığınız saç kreminden, zeytinyağı ve varsa hindistan cevizi yağından birer yemek kaşığı ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Karışımı saç diplerine sürüp 15 20 dakika bekletin. Ardından şampuanınızla yıkayın. Kepeğin büyük oranda azaldığını siz de fark edeceksiniz. Bu karışımı haftada 1 kez yaptığınızda hem saçlarınıza gereken gıdayı vererek canlı ve parlak olmasını sağlayacak hem de kepeği önlemiş olacaksınız.

 

2-) Sirke

Denediğim bir başka yöntemse sirke oldu. Ayrıca oldukça da başarılı. Ancak saç derinize uygulama yapmadan önce hassas ciltler için tahrişe karşı bileğinizde deneme yapmanızı tavsiye ederim. Sirke saçınızın ph değerini dengeleyecektir. Normalde suyla yüzde 50 seyreltilmiş sirkeyi saçınıza uygulamanız tercih edilir. Üzüm ve elma sirkesinde böyle yapabilirsiniz. Ben beyaz sirke keskin olmadığı için seyreltmeden uyguladım. Şişenin içine koyduğum sirkeyi saçıma spreyle sıktım ve bone geçirerek 1-2 saat kadar beklettikten sonra saçlarımı yıkadım. Ayrıca saçlarımı yumuşatması için sirkenin içine biraz zeytinyağı da ekledim. Sonuç olarak saç diplerim çok ferahladı. Kaşıntı ve deri dökülmesi büyük oranda azaldı.

 

3-) Mayonez

Yanlış okumadınız. Mayonez de saçınızdaki kepek için etkilidir. Mayonezin içeriğini okursanız büyük oranda yağ ve yumurtadan olduğunu fark edeceksiniz. Mayonez de 1. yöntemde bahsettiğimize benzer etkiyi yapıyor. Saç diplerinizi yumuşatarak kuruluğunu gideriyor ve kepeğin giderilmesinde etkili oluyor. Mayonezi uygulamak için önce saçınızı yıkayın. Ardından mayonezi saç diplerinize uygulayın ve yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı tekrar yıkayın.

Kepekten kurtulmanın en güzel yolu hiç olmamasıdır. Kepeğe karşı her zaman önleminizi alın. Kan değerlerinize dikkat edin. D vitamini için her gün 10 dakika kollarınızı ayaklarınızı güneşlendirmeye çalışın. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı beslenin, bol su tüketmeye özen gösterin. Bu sadece saçlarınız için değil tüm vücudunuzun en temel ihtiyacıdır. Bunun yanı sıra saçınızı koruyun ve gerekmedikçe kimyasal kullanmamaya özen gösterin.

Bu yazıya puan vermek ister misin?
[Toplam 0 Ortalama 0]
To Top
FARMASİ PARFÜM TESTER FIRSATINI KAÇIRMAYIN!HEMEN TIKLAYIN!
+

 

 

 

 

Farmasi'ye kayıt ol urunleri en uygun fiyattan satın al

 

Farmasilikadin.com Kayıt

Üye Ol

Giriş Yap